m a s k e m e d y a
YouTube'dan Irkçılığa Karşı Yenilik

YouTube'dan Irkçılığa Karşı Yenilik

İnsanlığın en büyük problemlerinden biri kabul edilen ırkçılık, 21. yüzyıl içinde de maalesef hala kendini gösteriyor. Bu konuda en hassasiyet gösteren mecralar ise tabiki internet aracılığı ile büyük kitlelere ulaşabilenler. İnsanlar ayrıştırıcı, kişileri birbirinden uzaklaştırıcı ve nefret içeren sözler artık duymak, görmek veya izlemek istemiyor.

YouTube'da son günlerde oldukça konuşulur hale gelen ırkçılık ve ayrımcılık söylemleri sonrası harekete geçti ve ırkçılık içeren hesaplara karşı savaş başlattı.

Dünya genelinde ABD'de George Floyd'un bir polis memumuru tarafından öldürülmesinden sonra ırkçılık karşıtı söylemlere adete savaş açıldı. İnsanlara ırk, din ve renk gibi değerlerle ayrımcılığı hedefleyen sayfalar mercek altına alındı.

Bu konuda internet aracılığı ile propaganda yapıldığını belirleyen YouTube, 25.000 kanalın hizmetten uzaklaştırıldığını belirtti. Ek olarak büyük takipçi kitlesine sahip ve siyasetçi olan kişilere ait hesapları da kapatmış durumda.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da iki farklı düşünce mevcut. YouTube Irkçılık konusunda bu adımı attıktan sonra haklı gören taraf olduğu gibi haksız gören taraf da bulunuyor. Ancak YouTube kararlı gibi görünüyor.