m a s k e m e d y a
Twitch nedir, nasıl kullanılır ve nasıl para kazanılır?

Twitch nedir, nasıl kullanılır ve nasıl para kazanılır?

Twitch, Instagram, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya platformu olarak ifade ediliyor ancak içerisindeki canlı yayın özelliği ile diğer sosyal medya mecralarından biraz ayrılıyor. Şimdi diyeceksiniz ki diğerlerinde de canlı yayın özelliği var. Twitch'in ne farkı var? Hadi, beraber inceleyelim.

10 yıla yakın bir geçmişi olan Twitch, dünyanın en iyi oyuncularının ve yayın yapmak isteyen kişilerin insanlarla iletişim kurduğu bir sosyal medya mecrası olarak diğerlerinden hemen ayrılıyor. Twitch oyunların gerçek zamanlı izlenmesini için tasarlanmış bir sosyal medya mecrasıdır. Büyük turnuvalar, elektronik spor karşılaşmaları, bireysel oyunlar ve oyunlarla ilgili sohbetler de site vasıtasıyla izlenebilir.

Twitch ayrıca katılımcılarına kazandırdığı para ile ön plana çıkıyor. Canlı yayın açan kişinin direkt olarak diğer kullanıcılardan bağış alabildiği Twitch uygulaması binlerce kanalı olan bir televizyon gibi çalışıyor.

Twitch üzerinden nasıl para kazanılır?

Birinci yöntem; Bağış almak

Twitch üzerinden yaptığınız yayınlarda bağışlar alarak paza kazanabilirsiniz. İzleyiciler yayınladığınız videoları veya yaptığınız başka bir şeyi beğendiği taktirde size bağış yapar. Bu sayede para kazanmaya başlarsınız.

İkinci yöntem; Twitch ortak programı

Twitch, Temmuz 2011 yılında ortaklık programı başlattı. Twitch ile ortaklık kurmanız için en az 5.000 aboneye ulaşmış olmanız gerekiyor ve bu abonelerle bir izleyici kitlesi oluşturmanız gerekiyor. Tüm bunları başardıktan sonra Twitch'e ortaklık teklifinde bulunabilirsiniz.

Diğer sosyal mecralardan oldukça farklı olan Twitch'i deneyimlemek isterseniz masaüstü bilgisayarınızda da kullanabileceğinizi hatırlatmak isteriz. :)