m a s k e m e d y a
Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Köklü bir sektör olmasına rağmen maalesef reklam ajansı ve reklamcılık hakkında pek çok bilgi kirliliği mevcut. Matbaalar, reklam gereçleri üreten şirketler ve tabelacılar kendilerini reklam ajansı olarak tanıtıyor ve bu da kafalarda reklam ajansı ve reklamcılık mesleği ile ilgili yanlış algılar oluşmasına sebep oluyor.

Peki reklam ajansı ne iş yapar?

Reklam ajansı bir şirketin ya da bir markanın tanınmışlığını ve gelir oranını artırmak için yapılan projelerdeki çok önemli iş ortaklığıdır. Hizmetlerini temel olarak 4 başlıkta inceleyebiliriz.

Reklam ajanslarının 4 temel hizmeti;

  • Müşterilerine doğru bilgi akışı sağlamak ve onlara tavsiyelerde bulunmak,
  • Kitlelere hitap eden medya kuruluşlarında (radyo, televizyon, afiş, internet gibi) reklamların yayılmasını sağlamak,
  • Pazarlama ağı konusunda müşterilerine tavsiyede bulunmak,
  • Reklam projelerini yayınlayacak olan medya organlarıyla müşterileri adına uygun ve cazip anlaşma sağlanmasına yardımcı olmak.

Basit gibi görünsede gerçek anlamda titizlikle ilerlenmesi gereken bir meslek. Hedef kitlenizi iyi analiz etmezlerse ve doğru kitleye yönelmez yanlış medya kanalları seçerlerse markanız için kocaman bir zaman ve para kaybı olur. İyi bir reklam ajansı ihtiyacınız varsa, lütfen titizlikle seçmeye özen gösterin çünkü çalışmaya karar verdiğiniz reklam ajansının yapacağı projelere sizin işlerinize doğrudan tesir edeceğini unutmayın.