m a s k e m e d y a
Neden Instagram'dan Takipçi Satın Almamalıyız?

Neden Instagram'dan Takipçi Satın Almamalıyız?

Sosyal medya mecralarının markalar için önemi tartışılmaz. Özellikle Instagram'da yeni sayfa oluşturan markalar hedef kitlelerine güvenilir marka algısı yaratmak için takipiçi satın alma yöntemini seçiyor.

Peki, Instagram'da takipçi satın almak markaların düşündüğü kadar iyi bir seçenek değilse?

Aslında bunun birçok sebebi var ancak biz size en etkili olanından söz edelim.

Takipçi satın alarak oluşturmak istediğiniz güçlü marka algısını kendi ellerinizle zedeleyebilirisiniz. Nasıl mı?

Şöyle ki, instagram sayfanızdaki sahip olduğunuz takipçi sayınızı bir güç olarak gösterebilirsiniz belki ama kaçırdığınız çok önemli bir nokta var. Asıl güç, markanızın etkileşim alıp almadığı.

Sosyal medya mecralarının temel amacı markalar ile kullanıcılar arasında samimiyete ve güvene dayalı bir bağ kurmak. Siz ise markanızın sosyal medya sayfasına takipçi satın alarak markanızı tehlikeye atıyorsunuz.

Bir diğer en önemli etken ise bilinçli sosyal medya kullanıcıları. Artık sayfanıza ilk kez gelen kullanıcı (tıpkı sizinde ilk kez gezdiğiniz bir sayfada yaptığınız gibi) her şeyden önce paylaşımların etkileşimine bakıyor ve işte tam da burada MARKA İMAJINIZ zedeleniyor. Bu durum sonrasında maalesef kullanıcı gözünde ilk baştan kara listeye düşüyorsunuz.

Güven her mecrada önemli olduğu kadar sosyal mecrada da büyük önem taşır. Birçok markanın oluşturmaya çalıştığı (brand lover) marka aşkı'nı yakalayabilmeniz için takipçileriniz ile aranızda güven duygusunu ilk sıraya almalısınız.

Şunu unutmayın ki; kimse güvenmediği bir markayı takip etmez, paylaşımlarına itibar etmez, dostlarına tavsiye etmez ve zaten kendide tüketmez. Sahte takipçilerinizle tabiri caizse başbaşa kalırsınız. Bu aşamadan sonra lütfen dönüp 'Sosyal medya mecraları bir işe yaramıyor.' demeyin bozuşuruz :)

Eğer markanızı yeni yaratıyorsanız ya da sosyal medya'da yeni iseniz, gelin tanışalım. İstanbul veya İzmir şubemizde bu konuyu derinlemesine konuşalım...