m a s k e m e d y a
Kurumsal Kimlik  Nedir ve Önemli midir?

Kurumsal Kimlik Nedir ve Önemli midir?

Markalaşmanın ikinci önemli basamağı; Kurumsal Kimlik

Öncelikle kurumsal kimlik nedir?

Kurumsal kimlik; adından da rahatlıkla anlaşılacağı gibi bir firmanın, kurumun, vakfın ya da bu tip başka oluşumların davranışını, imajını temsil eden kavram, yani şirketin kimliğidir.

Kurumsal iletişim, kurumsal davranış ve görsel göstergelerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkar. Bunların sonucunda hedef kitlenin gözünde bir “Kurumsal İmaj”oluşur. Kurumsal imajın olumlu olması kurumun prestiji ve itibarı açısından büyük önem taşır.

Gelin kurumsal kimliğin önemine beraber bakalım.

Günümüzde her markanın hem yurtiçinde hem de yurtdışında çok fazla rakibi var. Markanızı bu karmaşıklık içerisinde farklılaştırmanın en iyi yollarından biridir kurumsal kimlik. Logonun tasarımından, kullanılacak renklerinden font seçimine kadar titizlikle yapılmalıdır. Logo her yönüyle markanızı, imajınızı yansıtmalıdır. Aksi halde sizi hiç yansıtmayan ve yanlış çağrışımlara sebep olan bir kurumsal kimliğiniz olur.

Logo ile yaratacağınız bu imaj insanların aklında kalacak, unutmayın. O şekli veya fontu ve rengi her gördüklerinde markanızla eşleştirecekler. Bu yüzden bir marka için kurumsal kimlik çok değerli.

Aynı zamanda yaratacağınız imaj hedef kitleniz ile aranızda duygusal bağ oluşturur. Tabiki bu da doğrudan satışı tetikler.

Her anlamda doğru hazırlanmış bir kurumsal kimlik sizi rakiplerinizden her zaman bir adım öne taşır. Lütfen bunu da unutmayın!

Kurumsal kimliğini doğru oturtmuş bir markanın çalışan bağlılığı yüksek olur. Düşünsenize kim kurumsal görünen bir markayla çalışmak istemez ki?

Kurumsal kimliğin önemi ile ilgili maddeleri artırmak mümkün ancak temel olarak bu maddeler bile kurumsal kimlik çalışmasının marka için önemini vurguluyor sanırım.

Eğer markanızın kurumsal kimlik çalışmasına ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız, (yeni bir marka ya da var olan markanın kurumsal kimliğinin yenilenmesi) İstanbul ya da İzmir ofisimize kahve içmeye bekleriz ama gelirken markanızla alakalı ipuclarıyla gelmeyi ihmal etmeyin :)