m a s k e m e d y a
Kozmetik ve Kişisel Bakım Sektöründe Sosyal Medya Yönetimi

Kozmetik ve Kişisel Bakım Sektöründe Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya başlı başına renkli ve keyifli olsada kabul etmek lazım ki bazı sektörler sosyal mecralara daha fazla renk getiriyor. Tabiki bu sektörlerin başında da Kozmetik ve Kişisel Bakım Sektörü geliyor.

Her sektörün kendine has ruhu ve karakteri var. Sektörlerin sosyal medya sayfalarını yönetmeye başlamadan önce mutlaka o sektörü ve hedef kitleyi iyi analiz etmenizi öneririz. Aksi halde iki taraf içinde zaman ve emek kaybı olur.

Kozmetik ve kişisel bakım sektöründe sosyal medya yönetimi renkli, hareketli ve bol sorulu olacak. Buna şimdiden kendinizi hazırlasanız iyi olur. (naçizane 10 yıllık tecrübeye dayanarak uyarıyoruz :)

Kozmetik ve kişisel bakım sektöründe sosyal medya yönetimi kadınlara yönelik en hareketli sosyal medya sayfalarından biridir. Burada önemli olan vurgulayacağınız ürünler ve hedef kitleniz. Bu iki kriteri doğru analiz ettikten sonra iş sosyal medyanın can damarı olan dikkat çekiçi içerik üretmeye kalıyor.

Unutulmaması gereken diğer bir önemli konuda kozmetik ve kişisel bakım sektöründe yöneteceğiniz sosyal medya sayfasının %99.9 geniş kitleleri kapsayacağı. Bu nedenle markanıza ve kendinize sizi rakiplerinizden farklılaştıracak yol haritaları çizmeniz gerekir. Bunların en önemlilerinden biri tabiki İÇERİK. İçeriğiniz ne kadar özgün olursa o kadar fark edilirsiniz.

İkinci önemli detay e-ticaret. Eğer sayfasını yönettiğiniz markanın veya kendi markanızın bir e-ticaret sitesi varsa hikaye kısmında link verip 'yukarı kaydır 'demeyi unutmayın. Ek olarak paylaşımlarınızda mutlaka ürünlerinizin fiyatlarını etiketleyin. Bu sizi birçok sorudan kurtaracaktır çünkü böyle sayfalara en çok gelen soru 'fiyatı ne kadar?' oluyor :)

Diğer önemli konu ise markanızı doğru tanıttığınıza emin olun. Yani sizin markanızı daha önce hiç bilmeyen biri bile hem görselde hem editöryal yazıda etkilensin ve ürün onu yakalasın.

Ve tabiki günümüz şartlarında internete bağlananların çok büyük kısmının cep telefo ile bağlandığı düşünülürse mobil uyumlu web sitesi kullanımının önemi. 

Peki, Markamızı sosyal medyada nasıl duyuracağız, Nasıl takipçimizi artıracağız ve Doğru kitleye nasıl hızlı ulaşacağız?

İşte kilit sorulardan bazıları bunlar. Bu aşamada samimice diyoruz ki markanızı, ürününüzü ve hedef kitlenizi doğru analiz ettiyseniz, doğru influencer sizi bekliyor. Influencer'lar özellikle sosyal medyada müşterilerin kalbinin anahtarıdır. Bunu iyi değerlendirmeyi unutmayın!

Sosyal medyada markanız için aslında eklenecek daha çok şey var ama son olarak düzenli ve doğru optimizasyon edilmiş sponsorlu reklamlar çıkmayı ihmal etmeyin!

Eğer kozmetik ve kişisel bakım sektöründe markanızı doğru konumlandırmak isterseniz, İstanbul ve İzmir'de bulunan sosyal medya ajansımıza bekleriz.