m a s k e m e d y a
Kobi'lerde Sosyal Medya Yönetimi

Kobi'lerde Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi büyük markalarda olduğu kadar küçük ve orta ölçekli markalar için de büyük önem tanışıyor. Ekonominin temelini oluşturan KOBİ'ler günümüzde daha fazla rekabet baskısı altında.

Rekabetle başa çıkabilmek içinde sosyal medya'nın gücünü kullanmak gerekiyor. Bu nedenle günümüzde hedef kitleye ulaşmak için tercih edilen yolların başında sosyal medya mecraları yani facebook, instagram, twitter, youtube gibi kanallar geliyor. Bu kanallarda öncelikle doğru sayfa oluşturmak büyük önem taşıyor. Eğer facebook, instagram, twitter, youtube gibi kanallara hakim değilseniz, en azından sayfa oluşturma aşamasında mutlaka bir ajansla çalışmanızı veya danışmanlık almanızı tavsiye ederiz. Doğru oluşturulmamış sayfalar sonraki süreçlerde hep sıkıntı yaratıyor. Eğer ben doğru sayfa oluştururum, konuya hakimim diyorsanız gelin 'KOBİ'lerde sosyal medya yönetimi nasıl olmalı?' onu konuşalım.

  • İlk dikkat edilmesi gereken önemli konu bulunduğunuz sektör. Çünkü bu sosyal mdeya yönetiminizi belirleyecek ana konulardan biri bu.
  • İkinci dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise hedef kitle. Sayfalarda paylaşıma başlamadan önce mutlaka hedef kitle doğru belirlenmeli ki bir sonraki adımda doğru oluşturulabilsin.
  • Hedef kitle doğru belirlendikten sonra sıra içerik oluşturmada kullanılacak dil (üslup)'a geliyor.
  • Ardından içerik görselleri sektöre, hedef kitleye ve kullanılacak içerik diline göre tasarlanmaya başlıyor.
  • Sayfa etkileşimi için doğru #hashtag kullanımını atlamamanız gerekiyor.
  • Sayfa hareketlendikçe ve takipçi sayısı arttıkça paylaşılan içeriklerin altına ya da DM (Direk mesaj) gelen sorulara düzenli cevap verilmesi de müşteri güveni açısından büyük önem taşıyor.

Bütün bu maddeler ışığında belki de zorlanılacak en önemli nokta sayfaların aktif olması. Yani minimum 2 günde 1 içerik paylaşımının doğru gün ve doğru saatte yapılıyor olması.

Birçok KOBİ sosyal medya yönetimine bir bütçe ayırmayı gereksiz bulup kendi yönetmekle başlıyor ama bu uzun yolculukta anlıyorlar ki sosyal medya yönetimi aklına estiğinde ya da içinden geldiğinde bir fotoğraf paylaşarak olumlu dönüş alınabilecek bir platform değil. Sonuç ise hüsran oluyor. O yüzden rakabetin hızlandığı bu dönemlerde siz de sosyal medyada doğru şekilde yer almak isterseniz, İstanbul ve İzmir sosyal medya ajansımıza kahve içmeye bekleriz.