m a s k e m e d y a
Instagram'dan Yeni Gelir Modeli ;Gifts

Instagram'dan Yeni Gelir Modeli ;Gifts

Instagram ve TikTok mücadelesi bitmiyor. Aralarındaki çekişme her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor. Bu doğrultuda Instagram Reels'de içerik üretimini ve içerik üreticileri desteklemek için yeni bir gelir modeli üzerine çalıştığını duyurdu.

Business Insider'ın aktardığına göre; 'Gifts' isimli bu özellik, içerik üreticilerinin Reels üzerinden gelir elde etmesini sağlayacak. Hatırlarsanız 'Gifts' özelliğini ilk olarak temmuz ayında Alessandro Paluzzi keşfetmişti.

'Gifts' özelliğinde içerik üreticileri hesaplarının özellik için uygun olup olmadığını ayarlar üzerinden görebilecek. Kullanıcılar, beğendikleri içerik üreticisine Reels'in sol alt köşesinde yer alan bir buton üzerinden hediye verebilecek.

Gifts özelliği, Reddit, Twitter ve TikTok'da gördüğümüz bahşiş özelliğine biraz benziyor aslında. Böyle bakıldığında Meta'nın daha önce içerik üreticileri desteklemek adına bahşiş işlevi gören Rozetler yayına aldığınızda hatırlatmış olalım...

Ayrıca yakın zamanda içerik üreticileri için Instagram ve Facebook'ta 6 yeni özellik yayına alan Meta, bu özellikler kapsamında Stars programının Instagram'a geldiğini de duyurdu.

Peki Stars Programı Nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse Stars (Yıldızlar), Yotube'da ve Instagram'da gördüğümüz rozetler benzeri bir sistem ile hayranların maddi olarak içerik üreticileri desteklemesine yarıyor.

Gift özelliği ise şimdilik şirket içi bir prototip ve dışarda test edilmiyor. Bu özelliğin kullanıcılara açılıp açılmayacağı ise henüz belli değil.