m a s k e m e d y a
Instagram'da 'Abonelik' Devri Resmen Başladı!

Instagram'da 'Abonelik' Devri Resmen Başladı!

Daha önceki blog yazımızda belirttiğimiz gibi Instagram, aylardır geleceği konuşulan abonelik özelliğini geçen hafta resmen kullanıma açtı.

Kasım ayında Instagram App Store'daki sayfasında 'Subscriptions' (Aboneler) adıyla listelenen özellik sayesinde içerik üreticiler doğrudan canlı yayınlardan ve hikayelerden para kazanabiliyor. Abonelikler, Instagram'ın Haziran 2021'de ortaya çıkan Exclusive Stories (Özel Hikayeler) işlevinden farklı. Özel Hikayeler ile içerik üretici yalnızca hikayelerini ücretli yapabiliyor. Ancak abonelik sayesinde ise canlı yayınlardan da para kazanmak mümkün.

Meta'ya bağlı sosyal medya platformu, abonelik işlevini erken erişim programı kapsamında ABD'de 10 içerik üreticinin erişimine açtı. 'Abonelikler' aracılığıyla içerik üreticileri, diledikleri kadar paylaşımı ücrete tabi tutacak. Fiyatı ise üretici belirleyecek. Instagram bu noktada 0.99 dolardan 99.99 dolara kadar sekiz farklı fiyat imkanı tanıyor. Ancak çoğu içerik üreticinin ilk etapta 19.99, 49.99 veya 99.99 dolar gibi yüksek rakamlar yerine 1 ila 4 dolar arasında fiyatlandırması bekleniyor.

İçerik üreticisi hesabındaki öne çıkanlar bölümüne kaydettiği Hikayeler ve Canlı Yayınları abonelik kapsamına sokabilecek. Ayrıca yine abonelere özel anketler ve soru-cevap oturumları gibi etkinlikler de yayınlayabilecek.

Instgaram, abonelikler için kendine özgü bir ödeme yöntemi geliştirmedi. Bir hesaba abone olmak isteyen kullanıcı, Android veya iOS'taki yerleşik ödeme altyapısı ile para ödeyecek. Meta, içerik üreticilerin abonelik gelirlerinden ise pay almayacağını duyurdu.