m a s k e m e d y a
Instagram'ın Logosu, Paylaşım Düzenleri ve Fontları Yenilendi.

Instagram'ın Logosu, Paylaşım Düzenleri ve Fontları Yenilendi.

Instagram'ı şu sıralar kimse durduramıyor. Arka arkaya yenilikler gelmeye devam ediyor. Bu seferki yenilik ise gerçekten ciddi bir yenilenme.

Instagram geçtiğimiz hafta paylaştığı bir blog gönderisinde logo ve fontlarında değişiklik yaptığını duyurdu. Instagram'ın paylaştığı gönderide, marka kimliğinin daha kapsayıcı hale getirildiği bildiriliyor. Global olarak devasa kullanıcı tabanına sahip olan Instagram, bu yenilikler ile hemen hemen her dil ve kültürden kullanıcılarına hitap etmeyi amaçlıyor.

Peki Instagram değişikliklerine biraz yakından bakalım.

Yapılan değişiklikler kapsamında Instagram logosunda gördüğümüz gradyanının renk paleti yenilendi. Ayrıca uygulama içinde kullanılan tasarım bileşenlerinde gradyanın sürekli hareket halinde olması hedeflendi. Gradyan 5 rengin yer aldığı bir paletten oluşuyor. Ekip, gradyanın hikaye halkaları, ikonlar ve iletişim esnasında kullanıldığını belirtiyor.

Instagram renk paleti ve gradyanın kullanım alanları ile ilgili tüm detayları gradient sayfasında detaylandırılıyor. Buna ek olarak şirket, 'Instagram Sans' isimli yeni fontunu da duyurdu. Instagram logosundan ilham alan bu font, Instagram Sans Regular, Bold, Light, Medium, Condensed ve Condensed Bold seçeneklerine sahip. Instagram Sans'ın Latin alfabesi dışındaki alfabeleri de kapsaması için tasarlandığını söylemek münkün.

Ve en önemli yenilik paylaşım düzeni... Instagram yeni paylaşım düzenlerini (Layout) de açıkladı. Yeni Layout'u 'esnek ve uyarlanabilir' olarak tanımlayan şirket, paylaşım düzenlerinin içerik etrafında şekillendiğini aktarıyor. Akış'ta paylaşılan içeriklerin boyutları 9:16, 4:5, 1:1 ve 16:9 olarak değişiyor.

Instagram'ın marka kimliğindeki bu değişiklik daha fazla kullanıcıyı kendine çekmek için tasarlanmış olabilir. Bu değişikliklerin kullanıcı deneyimini nasıl etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz :)