m a s k e m e d y a
Instagram'a İki Faktörlü Doğrulama

Instagram'a İki Faktörlü Doğrulama

Günümüzün en büyük sorunlarından biri güvenlik. Özellikle dijital platformlarda güvenliği sağlamak ve kullanıcı verilerini korumak günden güne zorlaşıyor. Zorlaşan bu süreçte sosyal medya mecraları da güvenliği her geçen gün bir üstte taşımak için çalışıyor.

Özellikle sosyal medya hesaplarımızın güvenliğini sağlayan bir sistem olarak karşımıza çıkan iki faktörlü kimlik doğrulama, genelde SMS ile birlikte kullanılıyor. Oldukça basit bir çalışma mantığına sahip olan iki faktörlü kimlik doğrulama, SMS ile size gelen tek kullanımlık şifreler ile çalışıyor.

Edinilen bilgiye göre Instagram, iki faktörlü kimlik doğrulama için SMS yerine WhatsApp'ı kullanmaya başlayabilir. Ortaya çıkan görsellere göre Instagram, iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği altında WhatsApp ile gönder seçeneği sunacak.

Bu özelliği kullanmak için tek yapmanız gereken ise WhatsApp ile gönder seçeneğini seçtikten sonra çıkan alana numaranızı yazmanız. Sonrasında ise normal şartlarda SMS ile gelen tek kullanımlık şifre SMS yerine WhatsApp üzerinden size iletilecek.

Instagram ve WhatsApp bildiğiniz gibi aynı şirkete bağlı. Bu yüzden iki faktörlü kimlik doğrulama şifrelerinin WhatsApp üzerinden gönderilmesi mantıklı :)

Söz konusu özelliğin henüz geliştirme aşamasında olduğunu ve ne zaman kullanıma sunulacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim.