m a s k e m e d y a
Instagram'a Gelen TikTok Yeniliği!

Instagram'a Gelen TikTok Yeniliği!

Sosyal medya şirketleri gün geçmiyor ki yenilikler ile karşımıza çıkmasın. Tabi bu kadar sık yenilenme olunca ister istermez bezen birbirlerinden etkilenerek hatta bezen kopyalarak özelliklerini yenileyebiliyorlar.

Bunun en büyük örneği yakın zamanda karşımızı çıkmıştı aslında. Kısa biçimli video formatı fikrinin öncülerinden TikTok uygulamasının çalışma prensibini birebir alarak Reels adı altında sunan Instagram, bu alanda rakibini geçmeyi hedefliyordu.

Kullanıcıların büyük bir kısmından Reels özelliğinin gereksiz olduğu yönünde geri dönüş alan Instagram, uygulamayı iyice rakibine benzetmeye kararlı gibi görünüyor.

Instagram, Keşfet bölümün yapısında radikal bir değişikliğe gidecek. Peki, bu değişiklik ne?

Bilindiği üzere TikTok'ta içerikler kullanıcılara dikey formatta sunuluyorken, Instagram'da ise yatak şekilde konumlanıyor. İki platformu birbirinden ayıran bu sistemin değişeceği ortaya çıktı. Yapılan açıklamaya göre, Instagram artık Keşfet bölümündeki önerilen içerikleri dikey ve kaydırılabilir biçimde kullanıcının karşısına çıkaracak.

Yani bu ne demek?

Parmağınızı sağ - sol değil de, aşağı - yukarı hareket ettirerek Keşfet önerileri arasında gezineceksiniz.

Bu yeniliği ile Instagram, uygulamayı TikTok'laştırma sürecinde bir basamak daha ilerlemiş olacak. Buna benzer bir sistem şu anda Reels tarafından uygulanıyor.

Uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi'nin açıklamasına göre, Instagram Keşfet bölümünün kullanımını olumsuz anlamda etkileyecek bir tasarım değişikliği bulunmuyor.

Kullanıcı önerilen gönderilerden herhangi birine tıklamadığı sürece Keşfet'in güncel hali değişmeyecek. Ancak bir videoya tıkladığında Instagram otomatik olarak dikey moda geçiş yapacak ve paylaşımlar arası gezinti bu şekilde yapılacak.

Geliştirilme süreci devam eden yeni Instagram Keşfet özelliğinin ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor.