m a s k e m e d y a
İçerik Üreticileri için Yeni Gelir Modeli

İçerik Üreticileri için Yeni Gelir Modeli

Her gün bir yeniliğin daha geldiği sosyal medya platformu Facebook (meta), yine bir yenilik ile karşımızda.

Günümüzün en önemli sosyal medya platformları arasında yer alan Facebook (meta) platformu içinde yer alan içerik üreticileri için bir gelir modeli oluşturduğunu duyurdu. 'Music Revenue Sharing' isimli yeni model, video içerik üreticilerinin Facebook'taki videolarına lisanslı müzik eklemelerine ve gelir elde etmelerine odaklanıyor.

Hadi biraz daha detayına bakalım.

İçerik üreticilerin Music Revenue Sharing modeli üzerinden gelir elde edebilmeleri için videoları içinde popüler veya gelişmekte olan sanatçıların müziklerini kullanmaları gerekiyor. Facebook (Meta) Music Revenue Sharing ile birlikte hem içerik üreticilerin hem de sanatçıların gelir elde etmelerini sağlayacak.

Music Revenue Sharing Kuralları Neler?

Music Revenue Sharing programında yer alacak videolar için iki önemli kural yer alıyor. İlk kural; videoların 60 saniyeden uzun olması gerektiği. İkinci kural ise video içinde görsel bir içeriğin yer alması. Kısacası sadece lisanslı müziğin yer aldığı bir video paylaşmasına izin verilmiyor. Ek olarak Music Revenue Sharing modelinin Facebook içinde yer alan Reels videoları için kullanılmayacağını da ayrıca paylaşalım.

Music Revenue Sharing'e dahil olan lisanslı müzikler, Facebook içinde yer alan Creator Studio kısmında yer alıyor. İçerik üreticileri, Music Revenue Sharing modelini kullanan videolardan yüzde 20 oranında reklam geliri elde edecek. Reklam gelirinin kalan kısmı ise Facebook ve videoda müziği kullanılan sanatçının olacak.

Bu model şu an için sadece ABD'deki kullanıcılar için sunulduğunu da ekleyelim. Diğer ülklere için önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması bekleniyor.