m a s k e m e d y a
Gıda Sektöründe Sosyal Medya Yönetimi

Gıda Sektöründe Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi sektöre, hedef kitleye, markanın duruşuna ve marka stratejisine göre değişiklik gösterir. Aynı sektör bile olsa bir markanın yönetimi ile diğer markanın yönetimi farklılaşır. Bunun aslında pek çok sebebi var.

Örneğin; Gıda sektörünü ele alalım. Maske Medya Sosyal Medya Ajansı olarak bünyemizde hem İstanbul hem İzmir'de sosyal medya sayfa yönetimini yaptığımız gıda sektöründe firmalarımız var. Her birinin hitap şekli, kullanılan görsellerin seçimi ve paylaşım saatleri farklılık gösteriyor. Bunun en temel nedeni ise sayfayı takip eden kitle.

Peki, gıda sektöründe sosyal medya yönetimi nasıl olmalı?

*Öncelikle sosyal medya mecraları özellikle de instagram görselliğin ön planda tutulması gereken bir mecra. Bu yüzden gıda sektöründe sosyal medya paylaşımlarında ilk dikkat edilecek şey paylaşılan görseller olmalı.

*İştah açıcı, göze hitap eden ve ilk görüşte dikkat çeken görseller kullanmaya özen gösterilmeli. Bunun için profesyonel yemek fotoğrafçılarıyla çalışmak iyi sonuç almanızı sağlar.

*Gıda sektöründeki markanın menü içeriği sizin paylaşım saatinizi belirleyecek noktalardan biri.

* Doğru zamanda doğru içerik paylaşımı sayfada etkileşimi arttıracağı için hedef kitlenin iyi belirlenmesi gerekir.

*Markanızı diğer gıda sektöründeki markalardan ayıracak farklı lezzetler varsa mutlaka kullanılmalı. Hatta belli bir süre strateji o ürünün üzerinden devam etmeli.

*Sosyal medya'da da gerçek hayatta olduğu gibi güven duygusu önemli. Müşteri memnuniyeti ve paylaşımları sayfada ya da hikaye kısmında paylaşılmalı.

*Hijyen koşulları, ürünlerin içerisindeki maddeler, glüten bilgileri, v.b gibi bilgilerin sayfa da paylaşımı olumlu yönde etkileşim yaratacaktır.

* Tüm bu konulara dikkat edilip yaratıcı içerik yazıları ve doğru strateji ile yönetilen gıda sektöründeki markalar, sponsorlu reklamla da desteklenince hem takipçi sayısında hem bilinirlikte artışlar olacaktır.