m a s k e m e d y a
Facebook'un Türkiye Kararı!

Facebook'un Türkiye Kararı!

Hayatımızın vazgeçilmez parçaları olan sosyal medya platformlarının geleceği acaba ne olacak?

1 Ekim itibariyle uygulamaya geçen yeni sosyal medya düzenlemesi ile birlikte FACEBOOK, INSTAGRAM, TWITTER, YOTUEBE gibi kullanıcı sayısı 1 milyonu geçmiş olan sosyal medya ağlarının Türkiye'deki faaliyetlerini sürdürebilmeleri için en az bir temsilci bulundurması zorunluluğu getirildi.

Bu haberle beraber ister istemez akla bu sosyal ağlar Türkiye'de temsilci bulundurmazsa ne olacak sorusu geliyor.

Evet, bunun cevabı ise pek iç açıcı değil maalesef. Eğer FACEBOOK, INSTAGRAM, TWITTER, YOTUEBE gibi kullanıcı sayısı 1 milyonu geçmiş olan sosyal medya ağları Türkiye'de temsilci bulundurmazsa, bant genişliğini kısmaya varan çeşitli yaptırımlar onları bekliyor.

Sözcü'nün haberine göre, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Yaman Akdeniz, Facebook ve ona bağlı Instagram'ın Türkiye'de temsilci bulundurmamaya karar verdiğini açıkladı. 

Temsilci atamayacak olan tüm sosyal ağlar için Ekim ayı içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından bir uyarı listesi hazırlanacak. Kasım ayında buna uyulmaması halinde öncelikle para cezeları gelecek. Bu süreci Ocak 2021'de reklam yasağı beklerken Nisan 2021'de ise durum internet erişiminde bant genişliğinin daraltılmasına kadar gidecek. 

En çok kullanılan sosyal ağların ileriki zamanlarda neler yaşayacağını hep beraber göreceğiz.