m a s k e m e d y a
Facebook Eleştiri Aldı!

Facebook Eleştiri Aldı!

Nefret söylemi ve yanlış bilgiye göz yuman politikaları nedeniyle Facebook zor günler geçiriyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olarak bilinen ve WhatsApp, Instagram gibi dev sosyal medya isimlerini de çatısı altında toplayan Facebook, son zamanlarda ağır eleştirilere maruz kalıyor.

Birçok reklam verenini kaybeden Facebook, özellikle reklam verenlerin platformdan reklamlarını çekmeleriyle ilgili sıkıntılı dönemlerden geçiyor. Arasında Sony Group, Coca-Cola, Honda, Starbucks ve Microsoft gibi isimlerin yer aldığı reklam veren firmalar reklamlarını durdurdu.

AA'nın aktardığı habere göre Facebook tarafından tututan bağımsız denetçiler, şirketin insan hakları sorunlarıyla nasıl ilgilendiğini değerlendirdi ve bir rapor oluşturdu. Bu denetleme yaklaşık 2 yıl sürdü ve 100 sayfalık bir rapor haline getirildi.

Rapor sonuçunda Facebook'un nefret söylemi, seçmenlerin sindirilmesi ve diğer sorunlu içeriklerin yönetiminde oldukça tepkisel ve yavaş davrandığı kaydedildi. Aynı zamanda Müslümanlar ve Yahudilerin karşı karşıya kaldığı örgütlü nefretle mücadeleye karşı daha fazla yatırım yapmaması da kusurlu bulundu.

Bakalım bu rapor sonrası facebook politikalarında nasıl değişikler yapacak.