m a s k e m e d y a
Facebook 2020'de Reklamları Sınırlandırıyor!

Facebook 2020'de Reklamları Sınırlandırıyor!

Facebook 2020 yılına sosyal medya ajanslarını ve bir çok markayı etkileyecek bir kararla giriş yaptı. Marka bilinirliğini artırmada, ürün/hizmet için talep yaratmada ve bu talebi satışa dönüştürmede oldukça büyük etkisi bulunan Facebook reklamlarına sınırlama getirme kararı aldı.

2020 yılının ortalarına doğru her bir sayfanın aynı anda yayınlayabileceği reklamların sayısında bir kısıtlama uygulanacak. Performans ve pazarlama güncellemeleri kapsamında verilen bu karardan, reklamverenlerin yalnızca küçük bir yüzdesi etkilenecek.

Asıl soru şu; Facebook neden bir markanın reklamlara harcayacağı paraya kısıtlama getirerek gelir potansiyelini sınırlandırıyor?

Şirketin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

"Reklam limitleri uyguluyoruz; çünkü çok yüksek reklam hacmi, reklamverenin performansını engelleyebilir. Aynı anda çok fazla sayıda reklam yayınlandığında daha az sayıda reklam, öğrenme aşamasından çıkar ve dağıtım sistemi bir reklamın performansını optimize etmeden önce daha fazla bütçe harcanır."

Reklam performan değerlerini korumak amaçlı görünen bu karar, büyük reklamverenlerin, Facebook reklamlarından kötü sonuçlar elde etmesi ve bu durumdan şikayetçi olması ihtimaller dahilinde ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Facebook, bu değişiklikten az sayıda markanın etkileneceği söylense de sosyal medya ajanslarının marka reklam stratejilerini yeniden gözden geçirmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz.