m a s k e m e d y a
Etkili Bir LinkedIn Kullanımı için 7 İpucu

Etkili Bir LinkedIn Kullanımı için 7 İpucu

Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte başarılı bir network oluşturmanın da önemi arttı. Gerek Instagram gerek Twitter gerekse Facebook gibi uygulamalarda daha çok kişisel paylaşımlarda bulunsak da bu durum LinkedIn'de farklılık gösteriyor.

İşte tam burada etkili bir LinkedIn profili oluşturmak büyük önem kazanıyor.

Peki, nasıl etkili bir LinkedIn profili oluşturulur?

  1. Doğru Profil Fotoğrafı Kullanın: Kulağa pek önemli gibi gelmesede oldukça önemli bir başlangıç. LinkedIn profil fotoğrafınızda sizden başka kimse olmamalı.
  2. Profil Bilgilerinizi Doğru Girin : Profilinizde yer alan bilgiler CV bilgileriniz ile aynı olmalı. Eksik bilgilerle dolu bir LinkedIn profili iş başvurularınızda olumsuz geri dönüşler almanıza neden olabilir.
  3. Size Yapılan Yorumları Ciddiye Alın: LinkedIn Profilinizde daha önce çalıştığınız kurumlardaki çalışma arkadaşlarınızın sizin hakkınızda yapacağı olumlu yorumlar size referens niteliği taşıdığından önemlidir. Arkadaşlarınızdan bu konuda destek rica edebilirsiniz.
  4. Sektörle İlgili Grublara Katılın : Bulunduğunuz sektörü yakından takip etmeniz kendi gelişiminiz açısından da çok önemlidir. Bu yüzden sektördeki son haberler, iş ilanları ve öne çıkan başlıklar gibi birçok bilgiye ulaşabileceğiniz grublara katılın.
  5. Bağlantı Kurmaktan Çekinmeyin : LinkedIn'in önemli özelliklerinden biri olan bağlantı kurma kısmından sektörünüzde çalışanları takip edebilir, bağlantı kurabilir ve fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Bağlantı sayınızın fazla olması arama sonuçlarında daha fazla görünmenizi sağlayacaktır. Bu bağlantılar iş başvurularında size avantaj sağlayacaktır.
  6. Sektörle İlgili Paylaşımlar Yapın : Bulunduğunuz sektörle ilgili LinkedIn sayfanızda güncel konularda paylaşım yapmanız etkileşiminize olumlu katkı sağlar. Böylelikle hem sektörseki kişilerle daha rahat iletişime geçmiş olursunuz hem de bu fırsatla network ağınızı daha hızlı genişletebilirsiniz.
  7. Profilinizin Güncel Olmasına Dikkat Edin : Hakkınızdaki bilgiler, deneyimleriniz ve fotoğrafınız başta olmak üzere sizin iş dünyasına açılan kapınız olan LinkedIn profilinizde yer alan tüm bilgiler güncel olmalı. Bu nedenle LinkedIn profilinizi belirli aralıklarla güncellemeyi unutmayın!