m a s k e m e d y a
En Çok Kullanılan Hashtagler Belli Oldu!

En Çok Kullanılan Hashtagler Belli Oldu!

2007 yılında Twitter'da doğan hashtag, bugün 14. yıl dönümünü kutluyor. Twitter, hashtag'in dünya genelinde milyonlarca insanı bir araya getirecek topluluk oluşturmadaki etkisini kutlamak için #HashtagDay emojisini de kullanıma sunuyor.

14 yıl önce 23 Ağustos'ta @chrismessina, Twitter'da ilk kez bir hashtag'in kullanıldığı #barcamp tweet'ini attı. Geçtiğimiz 14 yılda hashtagler, Tweetleri kategorize etmek veya 'etiketlemek' için kullanıcı tarafından oluşturulan bir yoldan evrimleşmiş, günlük konuşmamızın bir parçası haline gelmiş, çevrimiçi iletişimin doğasını değiştirmiş ve dijital çağın en etkili sembollerinden biri haline gelmiştir.

Ocak - Haziran 2021 arasında, içinde en az bir hashtag içeren 12,6 milyar Tweet atıldı. Twitter bu aralıkta dünya genelinde en çok paylaşılan hashtaglerin bir listesini yayınladı. Listenin ortalama yarısının K-pop hakkında olması da dikkat çekti.

Türkiye ise Ocak - Haziran 2020'ye göre hashtag kullanımını en çok artıran ilk beş ülke arasında yer aldı. 2021'in ilk yarısında (Ocak- Haziran) Türkiye'de hashtagler ülkenin dört bir yanından insanları birbirine bağladı. İşte bazı örnekler;

#Survivor21 #MenejerimiAra  #maçıvar  #KadınaŞiddeteHayır #BTS and #EXO #YeniProfilResmi