m a s k e m e d y a
Doğru Sosyal Medya Kanalı Nasıl Seçilir?

Doğru Sosyal Medya Kanalı Nasıl Seçilir?

Günümüzün dijital ortamında sosyal medyada yer almak tartışmasız büyük önem taşıyor. Bir çok sosyal medya mecrasının markanın etrafını sardığı bir çağda, doğru sosyal medya kanalında yer almak belki de her şeyden önemli.

Markaların çoğunluğunda bulunan ‘ne kadar çok sosyal medya mecrasında olursam, o kadar iyi’ algısına kapılmamak gerekir. Burada devreye sizin ne kadar konuya hakim olduğunuz giriyor.

Peki, doğru sosyal medya kanalı nasıl seçilir?

Sosyal medya mecraları markalar için hedef kitleye ulaşmak, istenilen mesajı direk vermek, marka bilinirliğini artırmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak için güzel bir alan. Tabi bunu doğru kullandıkları sürece. Yanlış strateji ile yönetilen sosyal medya mecraları markalara ciddi zararlar verebilir. Şimdi sizlere doğru sosyal medya kanalını (kanallarını) seçebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı başlıkları paylaşacağız.

  • Markanız hakkında konuşan kitle kim?
  • Bu kitle hangi sosyal medya mecrasıda konuşuyor?
  • Sizin hedef kitleniz kim?
  • Sizin hedef kitleniz hangi sosyal medya mecrasıda konuşuyor?
  • Rakipleriniz hangi sosyal medya mecrasını kullanıyor?

Bütün bu soruların cevaplarına ancak iyi bir sosyal medya takibi yaparak ulaşabilirisiniz. Bu analizden sonra ortaya çıkacak sosyal medya mecralarını iyi tanımalı, doğru marka dilini oluşturmalı ve görsel içeriklerinizi ona göre tasarlamalısınız. Bu aşamada da profesyonel destek alarak markanızın doğru sosyal medya kanalında, doğru strateji ile yar almasını sağlayabilirsiniz.