m a s k e m e d y a
Çoklu Marka Yönetimi Nedir?

Çoklu Marka Yönetimi Nedir?

Doğru marka yönetiminin başlı başına zor olduğu günümüzde çoklu marka yönetimi yapmak gerçekten yürek ister! :) İsterseniz gelin çoklu marka nedir onunla başlayalım.

Çoklu marka; bir şirketin aynı ya da farklı ürün kategorisinde iki yada daha fazla marka geliştirmesi, yönetmesi ve stratejisini planlaması anlamına gelir. İşte tam da bu yüzden yürek ister! Çünkü oluşturulan her ürün kendi içinde farklı karektere sahiptir. Hedef kirlesi, stratejisi, tüketici ile arasındaki diyalog her ürün için farklı kurgulanır. Doğru olan da budur.

Neden mi?

Çünkü tuzlu bi ürün için hazırladığınız, planladığınız ve oluşturduğunuz strateji, hedef kitle, reklam tasarımları, sloganlar v.b detaylar tatlı bir ürün için geçerli olmazda ondan... 

Çoklu marka yönetimi ince hesaplar yapmayı gerektirir.

Peki bazı firmalar neden çoklu marka yaratmayı seçer?

Aslında cevabı basit. Aynı sektördeki farklı hedef kitlelerine hitap edebilmek ve belki de sektörü domine edip piyasaya hakim olabilmek için... Daha net anlatabilmke için bir örnek verelim.

Örneğin; Inditex Group. İçerisinde Zara, MassimoDutti, Stradivarius, Pull&Beer gibi markalar barındırıyor. Aynı sektördeki farklı hedef kitlelerdeki markalar olduğunu gördünüz. Hepsinin birbirinden ayrı strateji ve marka algıları var. Birbirlerini saf dışı etmeden varlıklarını sürdürüyorlar. Tabi unutmamak lazım ki aynı zamanda da birbirlerine rakipler.

Çoklu marka yönetimlerinde kendi içlerinde tatlı bir rekabet olsa da rakipleri ile sert bir rakebet hep devam eder. İşte bu nedenle odaklanmak ve sektöre hakim olmak çok önemlidir.

Çoklu markaların sosyal medya yönetimleri, dijital içerik yönetimleri, sosyal medya starejisi yönetimleri, sosyal medya danışmanlık hizmetleri, dijital pazarlama, çoklu reklam yönetimleri, markalaşma süreçleri ve marka hikayelerininde kendilerine özgün olması büyük önem taşır.

Eğer bu konularda destek almak isterseniz İstanbul ya da İzmir ofisimize bekleriz.