m a s k e m e d y a
Clubhouse Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Clubhouse Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Sosyal ağ platformları arasına hızlı bir giriş yapan ve isminden çok sık söz ettiren Clubhouse'un kullanıcı sayısı giderek çoğalıyor. Dijital teknoloji çağını yakından takip edenlerin merakla araştırdığı Clubhouse, Facebook ve Instagram'dan farklı olarak kullanıcılarına birçok özellik sunuyor. Biz de son zamanlarda bize en çok sorulan Clubhouse uygulamasıyla ilgili soruları yanıtlayalım istedik. Clubhouse nedir ve Clubhouse'a nasıl üye olunur?

Clubhouse nedir?

Clubhouse, Alpha Exploration Co. yazılım şirketi tarafından geliştirilmiş, sesli sohbet odaları aracılığıyla etkileşim imkanı sunan bir sosyal ağ platformu. Buradaki en önemli detay ise, Clubhouse uygulamasını kullanabilmek için bu uygulamayı kullanan bir kullanıcıdan davet almanız ve böylelikle uygulamaya üye olmanız...

Clubhouse'a devetiye almadan üye olunur mu?

Her isteyenin kayıt olamadığı Clubhouse, sadece davetiye sistemi ile çalışıyor. Eğer sizi davet edebilecek bir tanıdığınız yoksa, o zaman sistem sizi bekleme listesine alıyor. Sıranız geldiğinde ise üyelik işlemleriniz tamamlanıyor.

Clubhouse'da nasıl bekleme listesine girebilirim?

Eğer Clubhouse'a üye olmak için bir davetiyeniz yoksa, yapmanız gereken şey, öncelikle IOS cihazınıza Clubhouse'u indirmek. Kullanıcı adı seçilip SMS yoluyla hesap doğrulaması yapıldıktan sonra Clubhouse, hesabınızı bekleme listesine alıyor. Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra ilginizi çeken farklı konu başlıklarındaki sohbet odalarına dinleyici ya da sesli etkileşim yoluyla konuşmacı olarak dahil olabilirsiniz.

Clubhouse nasıl kullanılır?

Clubhouse uygulaması sohbet odaları üzerinden kullanıcılarına sesli etkileşim imkanı tanıyor. Belki de bu uygulamanın en popüler uygulamalar arasına dahil olmasının sebebi budur :) Diğer sosyal ağların aksine Clubhouse'da yazılı mesajlaşma, görüntülü konuşma, gönderi ya da fotoğraf paylaşımı yok. Konu başlığına göre kurulan sohbet odalarında kullanıcılar, sohbet yöneticisinden izin aldıkları taktirde sohbete dahil olabiliyor, ya da dinleyici olarak da sohbete katılabiliyor.

Uygulama şimdilik IOS 13 ve üzerinde çalışan cihazlarda kullanılabiliyor.

Clubhouse neden bu kadar hızlı yayıldı?

Aslında bu konuyla ilgili birçok görüş var. Bunlardan en dikkat çekeni ise sohbet odalarının bir sınıf ayrımı olmadan oluşması. Yani Clubhouse'da aynı anda binlerce kişinin birlikte ve ast üst ilişkisi olmadan sesli olarak sohbet edebilmesi ilk etken gibi duruyor. Bir diğer etkende yazı yazmak ya da görüntülü konuşmaya göre sesli sohbet etmek hem daha keyifli hem daha pratik.

Bakalım ilerleyen günlerde Clubhouse hayatımıza nasıl yenilikler katmaya devam edecek...